Copyright © Śmieszne Piosenki. Wszelkie prawa zastrzeżone.Śmieszne Piosenki - Recenze


Zaczynamy nasz przegląd od dwóch zespołów-gigantów, które całkowicie zmieniły sposób w jaki postrzegamy muzykę.  


Ni Pies Ni Wydra Band

  Nazwa w sposób bardzo precyzyjny opisuje zawartość. Zespól składa się z jednego „członka”, który w środowisku studyjnym nagrywa wszystkie instrumenty i wokal. Nie mniej jednak efekt końcowy jest piorunujący i przypomina skrzyżowanie Slasha z orkiestrą dętą Wojska Polskiego. Na portalu Śmieszne Piosenki przedstawiamy kilka kawałków tego zespołu. Pierwszy utwór „Wlazł Bolek na Drzewo” jest bardzo chilloutowy, gdzie brzmienie Hawajskie zmieszane jest z rockiem klasycznym, a miejscami nawet z jazzem. Z racji zawartego w niej głębokiego morału, piosenka jest szczególnie polecana dla alpinistów i chłopców w wieku przedszkolnym. Druga kompozycja pod tytułem „Indory” jest z pewnością nie dla jaroszy. Dźwięki fortepianu i trąbek przeplątają się tu ze scatem chórku jazzowego. Piękno melodii okraszone jest opowieścią o konsumpcji mięsnej z przystawkami rożnej maści. Niewątpliwie utworu słucha się dużo lepiej na pusty żołądek. Syntezator mowy jako wokalista w „Tytanie Intelektu” to chyba nowość na skale światową. Ostatni utwór o zbieraniu grzybow to piosenka dla ludzi o mocnych nerwach. 

Zbyszek Kowalski

(redaktor naczelny, Śmieszne Piosenki)

 
Mały Szu

Ten zespól to czołówka polskiej muzyki eksperymentalnej grubo podszywanej fałszem. Członkowie grupy, mimo że są wytrawnymi muzykami, postanowili grać na instrumentach klawiszowych – głownie dlatego, że akurat na tych instrumentach grać nie potrafią. Każdy z trzech członków mieni się liderem grupy. Kakofonia dźwięków produkowana przez Małego Szu bardzo pobudza wyobraźnie i pozwala dostrzec nowe horyzonty muzyczne. Grupa wyprodukowała wiele utworów  wśród których są tak gigantyczne hity jak „Bolek, Lolek i ten trzeci” i „w czeluściach żółtego sera”.  Na portalu Smieszne Piosenki w adekwatnie nazwanej sekcji „Muzyka Dziwna”  prezentujemy utwór farmerski, w którym słodka melodia popędzana jest istnie Teksańskimi okrzykami w stylu „Ijaaa..”. Teledysk ewidentnie został nakręcony z rozmachem i potężnym budżetem. Czapki z głów, bo mamy tu do czynienia z arcydziełem. Zbyszek Kowalski

(redaktor naczelny, Śmieszne Piosenki)„Weird Al” Yankovic

By w pełni delektować się głębią satyry i parodii ‘Dziwnego Ala’ niezbędna jest znajomość języka angielskiego.  Jednak w świecie którego kultura jest coraz bardziej dominowana przez wpływy anglosaksońskie nie stanowi to już więcej przeszkody. W tym roku upływa czterdziestolecie działalności artystycznej Ala, który w ciągu swojej kariery sprzedał miliony płyt. Co dość nietypowe dla artystów śpiewających śmieszne piosenki, wygrał aż cztery nagrody Grammy. Bez wątpienia jest pionierem muzyki humorystycznej.

Na portalu Śmieszne Piosenki w sekcji Piosenki Zagraniczne prezentujemy trzy utwory tego artysty. Pierwszy to przeróbka Micheala Jacksona ‘Bad’, w której refren został z premedytacją przekręcony na ‘I’m fat’ (jestem grubasem). Tło muzyczne i plan zdjęciowy bardzo zbliżony do oryginału, ale za to dużo lepszy tekst. Zważając na to, ze w Stanach Zjednoczonych wydaje się ponad 200 miliardów dolarów rocznie na walkę z nadwagą, poprzez podniesienie poziomu świadomości społecznej, piosenka ma potencjał na uleczenie niedomagającego systemu zdrowotnego USA. W rzeczywistości, jak wiadomo wszem i wobec, śmieszne piosenki są również skuteczne w walce z gruźlica, wodogłowiem i zezem zbieżnym. Drugi utwór artysty brzmi identycznie jak ‘Gangsta’s Paradise’ nagrany przez Coolio, jednak nawiązuje do idiosynkratycznego trybu życia amiszów – nocnego dojenia krów, awersji do guzików, telefonów i żarówek. Poprzez propagowanie kulturowej  różnorodności, utwór ten w znaczny sposób przyczynił się do pokoju na świecie i redukcji przemocy na tle religijnym.  W podobny sposób, ostatnia piosenka ‘White & Nerdy’ promuje idee integracji rasowej i łamania barier pomiędzy elita intelektualną i plebsem. Moim skromnym zdanie ‘Dziwny Al’ powinien być nominowany do pokojowej nagrody nobla, bo gdyby nie on to żyli byśmy w świecie w którym są kolejki do lekarza, wojny, ekstremizm i terroryzm.

Zbyszek Kowalski

(redaktor naczelny, Śmieszne Piosenki)


Kaczki z Nowej Paczki

Śmieszne Piosenki prezentuje również dwa arcydzieła kultowego już zespołu Kaczki z Nowej Paczki. Zespól został założony jeszcze przed upadkiem komuny i wygrał szereg  nagród (zasłużenie zresztą). To ci sami giganci rozrywki, którzy obdarowali świat „Dziubdziubem”.

Piosenka pod tytułem „nad naszą wsią przeleciał meteoryt” zaprezentowana na stronie głównej odnosi się do zjawiska niemal apokaliptycznego. Zjawiska, które zdestabilizowało porządek społeczny, wywołało popłoch i nakłoniło wielu do zachowań pro-religijnych. Emocji w piosence jest tak wiele, że nie jest ona zalecana dla ludzi z wrodzonymi wadami serca. Dużo kontrowersji pojawia się wokół dyskusji, czy gitara którą słychać w tle była na pewno nastrojona. Kolejna kontrowersyjna kwestia, dotyczy pytania czy rejon dotknięty ubiegał się o unijne środki pomocowe. Autor tej recenzji ma na te tematy dość mocne poglądy, jednak dzielić się nimi nie zamierza, żeby nie dolewać oliwy do ognia.     

Początek drugiego utworu zamieszczonego na portalu Śmieszne Piosenki pod tytulem „Gruba Luśka”, jak na tradycyjną balladę o miłości przystało, zaczyna się po włosku. Pytanie czy piosenka jest częścią folkloru polskiego czy włoskiego pozostaje do dziś nierozstrzygnięte, wszak obecne są w tekście aluzje zarówno do rosołu, jak i pizzy. Wątpliwości natomiast nie podlega fakt, że Luśka i torty prezentowane w teledysku są bardzo apetyczne. Jest to muzyka dość wysokiego lotu i nawiązuje do dziedzictwa kulturowego Rubensa.           

Zbyszek Kowalski

(redaktor naczelny, Śmieszne Piosenki)

 

Shakin Dudi

Śmieszne Piosenki przedstawia piosenkę ‘Au sza la la la’ w której Shakin Dudi z empatią porusza problemy osób leworęcznych. Polityczna poprawność zatem dominuje. Jak wiadomo z kronik Gala Anonima, dyskryminacja ekonomiczna leworęcznych zaczęła się już za Mieszka pierwszego i jest kontynuowana do dnia dzisiejszego. Przy dość energicznym basie, bębnach i trąbkach Shakin Dudi przypomina nam o potrzebie leniuchowania. Badania naukowe przeprowadzone w tej dziedzinie potwierdziły, ze miał racje. Kończę zatem tą recenzje i idę się byczyć.         

Zbyszek Kowalski

(redaktor naczelny, Śmieszne Piosenki)Big CycSkupmy sie teraz na Big Cycu, czyli zespole z misja szerzenia radosnej głupoty. W prawdziwym punkowym stylu Big Cyc zawsze wałczył z systemem, niezależnie od tego, kto był u władzy. Skiba był skazany zarówno za rozprowadzanie antyrządowych ulotek za komuny, jak i za pokazanie obnażonych pośladków premierowi Buzkowi. Ta ostatnia inicjatywa zakończyła się dla niego nałożeniem 1,200 zł grzywny i 12 zł kosztów postępowania (patrz archiwum Rzeczpospolitej).  Innymi słowy, tyłek lidera zespołu jest bardzo wartościowy (opinia nie tylko moja, ale również katowickiego Sądu Wykroczeń). Dodatkowego smaku utworom Big Cyca dodaje fakt, że były one oprotestowane z wigorem przez członków ZCHN. Wsparcie natomiast znajdują wśród licznego grona sympatyków wenezuelskiej telenoweli  Świat według Kiepskich.

Piosenki Big Cyca były zawsze bardzo wpływowe. Przyczyniły się do poważnych zmian w świecie mody i popularyzacji komfortowych dresów (patrz piosenka Dres na naszym portalu). Jest tu pewna analogia do zespołu Pidżama Porno, dzięki któremu wzrosło zainteresowanie odzieżą nocną. Według ostatnich doniesień prasowych, po odsłuchaniu Big Cyca Woody Allen zamierza się przesiedlić nad Wisłę a Makumba ubiega się o polski paszport. Niektórzy cyniczni archiwiści twierdzą, że nazwa zespołu została wybrana pod publikę i jest rezultatem dogłębnej analizy ruchu w Internecie. My, cyniczni nieco mniej, nadal zamierzamy kibicować tej grupie szaleńców.  


(Ten sam facet, ten sam portal)


 


 Bobby McFerrin

Bobby jest obdarzony słuchem absolutnym – talentem który posiada tylko jedna osoba na 10,000. Osoby te są w stanie dokładnie spisać partytury do utworów odsłuchanych tylko raz, a czasami nawet do utworów odsłuchanych kilka dni wcześniej. Każdą nutę są w stanie perfekcyjnie odtworzyć bez dźwięku referencyjnego. Niestety ten talent jest bardzo rozpraszający i osoba z słuchem absolutnym analizuje wszystkie nuty lecące w radiu, trąbienie samochodów, odgłosy dzwoneczków wietrznych oraz innych dźwięków, które powinny być ignorowane. Większość z nich preferuje zatem spędzać czas w całkowitej ciszy.

Zanim nagrał swój pierwszy album, Bobby pracował nad swoim głosem przez sześć lat i przez sporą cześć tego czasu nie słuchał dostępnej muzyki. Wszystko dlatego, żeby nie sugerować się innymi i wypracować swój własny, unikalny styl. Niewątpliwie mu się to udało. Podobnie jak jedyny członek Ni Pies Ni wydra Band, nagrywa wszystkie partie w swoich utworach samodzielnie. Na jego stronie internetowej znajduje się aplikacja, która pozwala rozbić piosenkę „Don’t worry, be happy” na 7 ścieżek nagranych a cappella przez Bobiego (kliknij tutaj i przesuwaj nazwy ścieżek na białe pola). Polecam tą aplikacje – jest to dobra zabawa dla zwolenników karaoke. Warto tez posłuchać innych utworów McFerrina w których używa muzycznej polifonii i śpiewa kilka ścieżek jednocześnie (np. „Blackbird”). 


(Zwolennik śmiesznych piosenek)


Więcej recenzji na portalu Śmieszne Piosenki już wkrótce.